حدیث روز
صله رحم، خوش اخلاقى و خوش همسایگى، شهر‌ها را آباد و عمر‌ها را زیاد مى کند. پیامبر اکرم (ص)

پنج شنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۳ 19 محرم 1446 Thursday, 25 July , 2024 ساعت ×
سوال بیست‌ویکم: برای سربازی حرفه‌ای چه کردید؟
23 آذر 1402 - 11:07
شناسه : 10437
پاسخ به ۴۰ سوال از عملکرد مجلس شورای اسلامی به شما حق می‌دهیم که تصور کنید مجلس هیچ اقدامی برای زندگی شما و دیگر مردم نکرده است. به شما حق می‌دهیم که بگویید اثرات قوانین مجلس کجای زندگی ماست. در پاسخ به این ۴۰ سوال بنا نداریم بگوییم ما خیلی عالی بودیم و همه کار کردیم؛ اما تلاش می‌کنیم به مهم‌ترین، پرتکرارترین و صریح‌ترین پرسش‌هایی که دربارۀ مجلس یازدهم مطرح می‌شود، خیلی صریح پاسخ دهیم.
پ
پ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده شهرستان مبارکه، اصلاح قانون سربازی یکی از دستورکارهای جدی مجلس یازدهم بود و غیر از تصمیماتی که مجلس با اختیارات خود برای اصلاح سربازی انجام داد، نقش اصلی را برای پذیرش اصلاح در فرایند سربازی ‌ایفا کرد.

بر ‌این اساس دریافتی سربازان تا سال ۹۸ و ۹۹ حقوق سربازان حدود ۴۰۰ تا ۴۵۰ هزار تومان بود. وضعیت معیشتی آنان و دریافتی‌های ناچیزی که حتی جوابگوی رفت‌وآمد و حداقلی‌ترین هزینه‌های آن‌ها نبود، سال‌ها بی‌تغییر مانده بود و تحول جدی و کوتاه‌مدت در آن وضعیت، دور از دسترس به نظر ‌می‌رسید و البته یکی از مطالبات درست مردم بود.

مجلس یازدهم طی سه سال گذشته، حقوق سربازان متأهل را نزدیک به حداقل دریافتی کارمندان و میانگین حقوق سایر آن‌ها را بیش از ۱۲ برابر افزایش داد. ‌این کار سبب شده تا فرار از سربازی به شدت کاهش پیدا کرده و به دلیل درآمد مناسب سربازی افراد بسیاری ترجیح دهند پس از سال‌ها خود را برای گذراندن دورۀ خدمت به نظام وظیفه معرفی کنند.

همچنین ستاد کل نیروهای مسلح با پیگیری‌های مجلس حداقل سربازی را از ۱۷ ماه از سربازی ۱۴ ماه کاهش داد و سربازانی که در مناطق عادی مشغول به خدمت هستند مدت سربازی آن‌ها از ۲۴ ماه به ۲۱ ماه و میزان خدمت سربازان غیربومی ‌هم از ۲۱ ماه به ۱۸ ماه کاهش پیدا کرد.  تمامی‌کسری‌ها برای متأهلین دو ماه، فرزند اول سه ماه و فرزند دوم ۴ ماه در نظر گرفته خواهد شد و‌ این کسورات به قوت خود باقی است.

در برنامۀ هفتم توسعه نیز مجلس در صدد کاهش مدت زمان سربازی به ۱۲ ماه و معافیت افراد دارای چند فرزند است که در صورت تصویب نهایی، شاهد یک اقدام تحول‌آفرین در مسیر سربازی خواهیم بود.

می توانید پاسخ به ۳۹ سوال دیگر را اینجا بخوانید.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه