حدیث روز
صله رحم، خوش اخلاقى و خوش همسایگى، شهر‌ها را آباد و عمر‌ها را زیاد مى کند. پیامبر اکرم (ص)

شنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۳ 16 ذو الحجة 1445 Saturday, 22 June , 2024 ساعت ×
سوال بیست‌وسوم: مجلس مناطق محروم را فراموش کرد؟
24 آذر 1402 - 13:17
شناسه : 10438
پاسخ به ۴۰ سوال از عملکرد مجلس شورای اسلامی به شما حق می‌دهیم که تصور کنید مجلس هیچ اقدامی برای زندگی شما و دیگر مردم نکرده است. به شما حق می‌دهیم که بگویید اثرات قوانین مجلس کجای زندگی ماست. در پاسخ به این ۴۰ سوال بنا نداریم بگوییم ما خیلی عالی بودیم و همه کار کردیم؛ اما تلاش می‌کنیم به مهم‌ترین، پرتکرارترین و صریح‌ترین پرسش‌هایی که دربارۀ مجلس یازدهم مطرح می‌شود، خیلی صریح پاسخ دهیم.
پ
پ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده شهرستان مبارکه، رسیدگی به مناطق محروم از اولویت‌های اصلی مجلس یازدهم بود. بر همین اساس رئیس و نمایندگان مجلس از نقاط مختلف کشور و مناطق محروم نظارت میدانی را اجرایی کردند و با شناسایی و احصای مشکلات آن‌ها، اعتبارات مناسب در بودجه‌های سنواتی تصویب شده است.

ویژگی‌این بودجه‌ها‌ این است که به صورت نقطه‌ای برای پروژه‌های اولویت‌دار مناطق مختلف تعیین ‌می‌شود و اصطلاحاً بودجه‌ریزی برای مناطق محروم به صورت نقطه‌زن است؛ تا دقیقاً به هدف اصابت کند.

مناطق محروم در بودجۀ سنواتی نیز همیشه مورد توجه مجلس بوده و اقدامات بزرگی برای ‌این مناطق در بودجه‌های سالانه انجام شده است؛ از جمله تخصیص ۳ درصد از صادرات نفت خام و گاز به مناطق کمترتوسعه‌یافته، تخصیص قیر رایگان برای توسعۀ مناطق محروم و روستاها، اختصاص تا ۴۰ درصد تخفیف در قیمت واحدهای نوساز در فرایند کلید‌به‌کلید در بافت فرسوده و حاشیه‌ای، افزایش ۴ برابری سرانۀ گازرسانی به روستاها، اختصاص ۱٫۵ میلیارد یورو نفت خام و میعانات گازی برای محرومیت‌زدایی و… که در بودجۀ ۱۴۰۲ تصویب شده است، اشاره کرد.

یکی از مراکز زندگی اقشار محروم، حاشیۀ شهرهای بزرگ است که در آن اسکان غیررسمی‌ دارند و بیشتر ‌این زمین‌ها متعلق به دولت است. از تصمیمات انقلابی که مجلس یازدهم گرفت، اجازۀ واگذاری مالکیت اعیانی ‌این سکونت‌گاه‌ها به ساکنان آن توسط دولت است که در صورت اجرا، انقلابی در حل ریشه‌ای مشکلات حاشیه‌نشینان ‌ایجاد خواهد شد.

می توانید پاسخ به ۳۹ سوال دیگر را اینجا بخوانید.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه