حدیث روز
صله رحم، خوش اخلاقى و خوش همسایگى، شهر‌ها را آباد و عمر‌ها را زیاد مى کند. پیامبر اکرم (ص)

یکشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۳ 17 ذو الحجة 1445 Sunday, 23 June , 2024 ساعت ×
سوال بیست‌وششم: مجلس برای مبارزه با فساد چه کرده است؟
25 آذر 1402 - 8:45
شناسه : 10461
پاسخ به ۴۰ سوال از عملکرد مجلس شورای اسلامی به شما حق می‌دهیم که تصور کنید مجلس هیچ اقدامی برای زندگی شما و دیگر مردم نکرده است. به شما حق می‌دهیم که بگویید اثرات قوانین مجلس کجای زندگی ماست. در پاسخ به این ۴۰ سوال بنا نداریم بگوییم ما خیلی عالی بودیم و همه کار کردیم؛ اما تلاش می‌کنیم به مهم‌ترین، پرتکرارترین و صریح‌ترین پرسش‌هایی که دربارۀ مجلس یازدهم مطرح می‌شود، خیلی صریح پاسخ دهیم.
پ
پ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده شهرستان مبارکه، یکی از مطالبات از مجلس یازدهم تصویب طرح شفافیت آرا بود. مجلس یازدهم فراتر از شفافیت آرا بر مبارزه با رانت و فساد تأکید داشت.

ضروری است که مردم در مورد مسائلی مانند اطلاعات کارکنان دستگاه‌ها شامل میزان دریافت ماهانه و نحوۀ به کارگیری آن‌ها، اطلاعات راجع به اموال، دارایی‌ها، درآمدها و هزینه‌های سازمان‌ها و مدیرانشان، متن تمامی قراردادهای مربوط به معاملات بزرگ و متوسط، فرصت‌های سرمایه‌گذاری، فرصت‌های اشتغال و به‌کارگیری و جذب نیروی انسانی و … آگاه شوند تا با رانت و فساد در ‌این حوزه‌های رانت‌خیز اقتصادی و تقسیم پست‌ها و مسئولیت، مقابله ساختاری شود.

بنابراین، مجلس طرح شفافیت قوای سه‌گانه را به تصویب رساند که ابتدایی‌ترین بند آن انتشار آرای نمایندگان مجلس، هیئت وزیران و اعضای شورای شهر است.

برخلاف ‌این دروغ بزرگ، مجلس طرح شفافیت را در خرداد ۱۴۰۱ تصویب و برای بررسی به شورای نگهبان فرستاد. شورای نگهبان نیز در۲۶ آذر ۱۴۰۱ رسماً اعلام کرد اشکالات شورای نگهبان بر ‌این طرح رفع و تنها دو اشکال مجمع تشخیص مصلحت نظام باقی مانده است که باید توسط مجمع تعیین تکلیف شود. اما مجمع تشخیص مصلحت نظام، به مدت ۸ ماه اعلام نظر در ‌این خصوص را به تأخیر انداخت و درحالی‌که در‌ این مدت به جز دو مورد هیچ اشکال دیگری به طرح وارد نکرده بود، ناگهان در شهریور ۱۴۰۲، مجمع با نقض نظر قبلی خود، ‌ایرادات جدیدی بر طرح وارد کرد.‌ این موضوع همچنان توسط مجلس در حال پیگیری است و ان‌شاءالله قطعاً تصویب خواهد شد.

بهترین شیوه برای مبارزه با فساد علاوه بر شفاف‌سازی، مردمی‌سازی مبارزه با فساد است که برای ‌این امر قانون حمایت از افشاگران فساد در مجلس یازدهم تصویب شد. براساس ‌این طرح، از گزارش‌گران فساد در مقابل تهدیدها حمایت قضایی و امنیتی ‌می‌شود و همچنین پاداش‌هایی براساس میزان افشاگری به صورت پلکانی برای اشخاص حقیقی و حقوقی نیز در نظر گرفته شده است که براساس آن برای عموم مردم جذاب ‌می‌شود که وقتی فسادی در سازمان، اداره و محیط‌های اطراف خود ‌می‌بینند، به سیستم‌های نظارتی گزارش کنند و به ‌این ترتیب فضا برای فساد ناامن‌ می‌شود.

از دیگر اقدامات فسادستیزانۀ مجلس یازدهم، تصویب کلیات لایحه مدیریت تعارض منافع است که جزئیات آن در کمیسیون در حال بررسی است و با تصویب در صحن تبدیل به قانون خواهد شد.

می توانید پاسخ به ۳۹ سوال دیگر را اینجا بخوانید.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه