حدیث روز
صله رحم، خوش اخلاقى و خوش همسایگى، شهر‌ها را آباد و عمر‌ها را زیاد مى کند. پیامبر اکرم (ص)

پنج شنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۰ 15 ذو القعدة 1442 Thursday, 24 June , 2021 ساعت ×
معرفي شهرستان مباركه
30 مرداد 1399 - 10:54
شناسه : 462

آشنايي مختصر با شهرستان مباركه:موقعيت جغرافياييبا پشت سر گذاشتن چهل وپنج كيلومتر به طرف جنوب غربي شهر اصفهان نزديك زاينده رود در دشتي هموار به شهري زيبا مي رسيم كه آن را مباركه نام نهاده اند. در عرض جغرافيايي ۳۱ درجه شمالي و طول جغرافيايي ۵۲ درجه شرقي .تابلوي زيباي خوش آمدگويي اين اطلاعات را […]

پ
پ

آشنايي مختصر با شهرستان مباركه:
موقعيت جغرافياييبا پشت سر گذاشتن چهل وپنج كيلومتر به طرف جنوب غربي شهر اصفهان نزديك زاينده رود در دشتي هموار به شهري زيبا مي رسيم كه آن را مباركه نام نهاده اند. در عرض جغرافيايي ۳۱ درجه شمالي و طول جغرافيايي ۵۲ درجه شرقي .تابلوي زيباي خوش آمدگويي اين اطلاعات را به ما مي دهد كه مساحت اين شهرستان ۲۱۰ كيلومتر مربع و جمعيت آن ۶۲۷۳۸ نفر و ارتفاع آن از سطح دريا ۱۶۸۰ متر است . از شمال به كوه هاي كلاه قاضي ،لاشتر وشاه كوه و از شمال غربي به شهرستان فلاورجان واز جانب غرب به شهرستان لنجان (زرين شهر )و از سوي جنوب به استان چهار محال بختياري و از طرف شرق به شهرستان شهرضا محدود مي گردد.از نظر تقسيمات كشوري يك بخش مركزي (شهر مباركه ) و شش شهر به نام هاي طالخونچه ،ديزيچه ،كركوند ، شهر مجلسي ، زيبا شهرو دهسرخ دارد.

نام “مبارکه” از کجا الهام گرفته شد ؟
نام مبارکه نامی است از غلام مریم بیگم زوجۀ احمدخان گیلانی و عمۀ شاه عباس صفوی ولی چون به دستور بانوی خود مأمور به آبادی این محل گردید، به پاس خدمات وی از قرآن کریم استخاره نموده که (سوره قصص آیۀ ۳۰) مشاهده و بدین جهت نام مبارکه نام مبارکه نهاده شد.
مبارکه در اصل سرزمینی سبز و خرم است که از قدیم الایام مورد توجه بوده و به لحاظ موقعیت آب و هوایی مناسب تجمع بشر در آن، باعث ایجاد تشکیلات جمعیتی شده است. بنای مبارکه در عهد شاه عباس صفوی آغاز شد و در ابتدا به امین آباد شهرت یافت. نام امین آباد بواسطۀ خدمتی بود که امین السلطان وزیر شاه صفوی انجام داده بود و این نام حداقل تا اواخر قرن ۱۳ قمری به این محل اطلاق می شده است. به پاس صداقت و حسن او قناتی نیز به نام وی احداث گردید که همین قنات موجب شد تا اولین طایفه در این محل مستقر شوند و سپس در اطراف آن، حصار کشیده و دروازه هایی نیز بمنظور رفت و آمد در شهر تعبیه شد. چهار دروازه را می توان بعنوان دروازه های اصلی بحساب آورد که یکی در شرق و دیگری در غرب و دو دروازۀ دیگر در شمال شهر قرار داشت.
مبارکه بیش از۵۰۰اثرتاریخی داردکه۲۱اثرآن به ثبت رسیده است.

جاذبه های طبیعی مبارکه :
از حیث جاذبه های طبیعی شهرستان مبارکه ۱۶ جاذبه در این شهرستان شناسایی که رتبه اول را در استان اصفهان به خود اختصاص داده است که عبارتند از: چشمه تنگ دوزان، چشمه حوض ماهی، سد نکوآباد، مقبره پیر حاجات، قلعه بزی، غارهای تاریخی قلعه بزی، بیشه زارهای پارک ساحلی سرارود، چشمه های حوض ماهی -چشمه سنجدی – چشمه لیلا و قنات حسن آباد بیدگان- قنات امین آباد- چشمه تنک بیدکان- چشمه کرکوند- آسیاب آبی دولت آباد- درخت ۵۰۰ ساله در شهر دیزیچه.

قدیمی ترین محلات شهر مبارکه عبارتند از:
محلۀ مختاریها، محلۀ حیدرآبادیها، محلِۀ حاجیها، قلعۀ سلیمان، قلعۀ نو، محله رسیها، محلات اقماری قهنویه، دهنو، محمدیه، شیخ آباد، سرارود و اسماعیل ترخان.

اماکن تاریخی و مذهبی
۱- قلعه تاريخي نهچير در قسمت جنوب شرقي شهر ، با قدمت ۳۰۰ سال در زميني با مساحت ۲۰۰۰ متر مربع و زير بناي ۷۰۰۰ متر مربع.
۲- مقبره متبركه امام زاده عزالدين محمد (ع) شهر مباركه
۳- برج كبوتر و قلعه آسياباد در غرب مباركه با قدمت بيش از ۱۳۰ سال
۴- آسياب آبي دولت آباد
۵- حمام نو (در مركز شهر)

 

 

ثبت دیدگاه