حدیث روز
صله رحم، خوش اخلاقى و خوش همسایگى، شهر‌ها را آباد و عمر‌ها را زیاد مى کند. پیامبر اکرم (ص)

جمعه, ۱ بهمن , ۱۴۰۰ 18 جماد ثاني 1443 Friday, 21 January , 2022 ساعت ×
چهارمین نشست خبری نماینده مبارکه با اصحاب رسانه شهرستان برگزار شد
28 آذر 1400 - 11:34
شناسه : 5872
دکتر صالحی در چهارمین نشست خبری خود با اصحاب رسانه شهرستان مبارکه ضمن گزارشی از اقدامات خود در سه ماه گذشته، پاسخگوی پرسشهای خبرنگاران شهرستان بود .
پ
پ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده مردم شهرستان مبارکه، دکتر صالحی شامگاه شنبه در چهارمین نشست خبری خود با اصحاب رسانه شهرستان مبارکه اظهار کرد: تیم اقتصادی دولت بسیار تلاش می‌کند اما وضعیت اقتصادی مشکل دارد که امید است با همراهی مجلس و هماهنگی قوه قضائیه آرام‌آرام اقتصاد از بن‌بست‌ها خارج شود .  نشاط اصلی زمانی به مردم برمی‌گردد که سفره ها ترمیم شده باشد.

نماینده مردم شهرستان مبارکه در مجلس شورای اسلامی گفت: کارشناسان اقتصادی در گذشته مب گفتند که برخی از دولت‌ها خزانه خالی را تحویل گرفتند اما به حق باید گفت دولت جدید خزانه مقروض و زمین سوخته مین‌گذاری شده را تحویل گرفته است؛ اما این مسائل باعث ناامیدی ما نیست. تیم دولت شدید کار می‌کند و رئیس‌جمهور هم دلسوزانه بین حضور پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه ایران پتانسیل‌های بسیار خوبی دارد، کشوری داریم که بین دو حوزه آبی بزرگ خزر و خلیج‌فارس واقعه شده است، تصریح کرد: ما نباید مشکل آب داشته باشیم و با یک برنامه‌ریزی صحیح می‌تواند مشکلات آب کشور را رفع کرد؛ از سوی دیگر ایران با هفت درصد ذخیره معادن جهان ، رتبه ۱۴ دنیا را دارد و همچنین ازنظر نفت و گاز نیز جزو رتبه های اول جهانی است . همچنین کشوری چهارفصل است پس ظرفیت‌های خوبی داریم که در سایه مدیریت‌های صحیح و مردمی با توکل بر خدا این پتانسیل‌های عظیم کشور باید به جریان بیافتد .

دکتر صالحی با اشاره به اقدامات در شهرستان مبارکه گفت : با عنایت خدای متعال ۵۱ میلیارد و ۴۵۰ میلیون تومان برای بخش‌های جاده‌ها، کشاورزی، بهداشت و درمان، اماکن ورزشی و آموزشی، حسینیه مرکزی و کمک به صندوق‌ها قرض‌الحسنه مردم یار شهرستان جذب‌شده است.

نماینده مبارکه با توضیح اینکه پیگیری جاده‌های شهرستان برای من حساسیت خاصی دارد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر پیشگیری از تصادفات و مرگ‌ومیر ناشی از آن برای ما اهمیت زیادی دارد؛ مبلغ ۱۳ میلیارد برای تکمیل بلوار امام رضا (ع) فراهم کرده بودیم که متوجه شدیم این پروژه به بودجه بسیار بیشتری نیاز دارد و از آنجایی بودجه جاده مبارکه_بروجن کفایت نکرده بود ، قرار شد که این اعتبار ۱۳ میلیارد تومان برای تکمیل محور مبارکه – بروجن اختصاص پیدا کند و ازآنجایی‌که بلوار امام رضا (ع) هم برای شهرستان مهم است، راهداری وارد این پروژه می‌شود. و بودجه مذکور را جایگزین خواهد نمود.

دکتر صالحی با توضیح اینکه جاده ساحلی دیزیچه ترافیک سنگین فوق‌العاده‌ای دارد و تعریض و ساماندهی این جاده سالهاست که جزو مطالبه مردم بوده است، بیان کرد: ۴۰ روز قبل اولین مناقصه با محوریت راهداری انجام شد و با آب منطقه‌ای استان برای رفع مشکلان موجود تعاملاتی شد و با توجه به اینکه مناقصه اول تعداد پیمانکاران به حدنصاب نرسید و مناقصه دوم در ۱۷ آذر انجام شد و با محوریت راهداری و حمایت آب منطقه‌ای پیمانکار انتخاب و مسائل فنی برای عقد قرارداد شروع‌شده است.

وی افزود: در جاده بداغ آباد هم با توجه به وجود تداخل با ورودی شهرستان از سمت لنجان، تصادفات متعددی داشتیم و دو میلیارد تومان برای ساماندهی این مسیر جذب کردیم و با بازدید که با معاون راهداری استان و رئیس بنیاد مسکن شهرستان از این مسیر داشتیم قرار شد که بخشی از آن را بنیاد مسکن و بخش دیگر را راهداری بر عهده گرفت.

نماینده مبارکه اظهار کرد: جاده قلعه حکیم یکی دیگر از جاده‌های مهم و حادثه‌خیز شهرستان است که قرار است در چهارراهِ نا امین این مسیر یک میدان  با بودجه سه و نیم میلیارد تومانی از سوی فولاد مبارکه احداث شود که پیمانکار این پروژه نیز مشخص شده است؛ همچنین احداث زیرگذر شهرک صنعتی مبارکه یکی دیگر از فعالیت‌های عمرانی مهم شهرستان است که باکس‌های آن آماده شده است و در آینده نزدیک این زیرگذر نیز احداث می‌شود.

وی ادامه داد: کنارگذر غرب با توجه به اینکه در میدان شهر کرکوند به اتمام رسیده و ترافیک سنگینی به خصوص در بخش حمل و نقل سنگین در شهرستان ایجاد کرده است در دستور فعالیت‌های ما قرار دارد و با پیمانکار مذاکره شده و شهرداری های مبارکه ، کرکوند و طالخونچه برای آزادسازی مسیر درحال اقدام هستند و ادامه این مسیر تا اتوبان شهرضا-اصفهان احداث خواهد شد .

دکتر صالحی با اشاره به ظرفیت کارگاه‌های دانشگاه مجلسی گفت: دانشگاه مجلسی کارگاه‌های بسیار مجهزی دارد و با صحبتی‌هایی که با رئیس دانشگاه آزاد خوراسگان شد قرار است نه‌تنها تجهیزات این دانشگاه از شهرستان مبارکه منتقل نشود بلکه تصمیمی گرفته‌شده برای ایجاد یک مرکز فناوری و اگر این دانشگاه به مرکزی فناوری تبدیل شود برای شهرستان و استان می‌تواند پربازده باشد که گروه‌های تحقیقاتی مختلفی می‌آیند و باعث رونق پژوهش و بُعد دانشگاهی در منطقه می‌شود.

وی با بیان اینکه منطقه ما یک منطقه صنعتی است و باید زیرساخت‌های مربوط به موضوع ورزش با کمک این صنایع اصلاح شود، تصریح کرد: شهرستان مبارکه برای تقویت نشاط، سلامتی و کارهای تیمی راهی به‌جز ورزش ندارد و فولاد مبارکه هم قول‌های در این خصوص داده و بازدیدی هم  امروز داشتند که بتوانیم یک‌قسمتی از ورزشگاه آزادی مبارکه را که کاملاً متروکه است تعمیر کنیم.

نماینده مردم مبارکه شهرستان مبارکه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به حضور میدانی در محلات و روستاها گفت: حضور میدانی در محلات مختلف شهرهای و روستاهای شهرستان و شنیدن درد و دل‌های مردم تا حدودی که کرونا اجازه بدهد و پیگیری مطالبات و مشکلاتی که در صنایع وجود دارد، در دستور فعالیت‌های ما است.

دکتر صالحی با بیان اینکه حساسیت لازم برای جذب نیروهای بومی از مطالبات به‌حق مردم شهرستان است که در صنایع ایجاد کردیم، خاطرنشان کرد: اولین مسئله پس از تغییر رئیس اداره کاره شهرستان ورود به مسئله بومی گزینی صنایع بود و به وی تأکید کردم که در شهرستان هماهنگ حرکت کنید و مسئله استخدام و جذب نیروهای بومی باید به‌شدت در شهرستان پیگیری شود.

نماینده مبارکه بیان کرد: در جلسه اخیر با مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در خصوص هماهنگی این شرکت با شهرستان در ، مطالبات شهرستان را در هفت محور به مدیرعامل و مدیریت جدید این مجتمع اعلام و تأکید شد که باید رسیدگی‌ها به شهرستان بیشتر از قبل انجام شود و مدیرعامل فولاد مبارکه نیز درخصوص همکاری و تعامل بهتر از قبل با شهرستان، قول های مساعدی داد .

وی با اشاره به وجود معادن در شهرستان مبارکه خاطرنشان کرد: همان‌گونه که عوارضی از صنایع به شهرستان میزبان اختصاص پیدا می‌کند، عوارض یک‌درصدی معادن نیز باید شامل حال منطقه میزبان شود . این قانون در سال ۹۶ به رئیس‌جمهور وقت ابلاغ می‌شود که ماده ۴۳ برنامه ششم توسعه بود که متأسفانه دولت این قانون را برای اجرا ابلاغ نمی‌کند، پیگیری‌هایی برای تحقق این یک درصد انجام می‌دهیم که اگر این مسئله رخ دهد اثر خوبی برای مناطقی که اطراف معادن هستند، دارد.

دکتر صالحی درخصوص بخش حمل و نقل شهرستان گفت: در شهرستان مبارکه با توجه به وجود صنایع مختلف، افراد متعددی در زمینه حمل‌ونقل فعالیت می‌کنند در این مدت جلسات متعددی را با رانندگان شهرستان برگزار کردیم و هم اکنون بخشی از مطالبات این قشر زحمت کش در تهران و استان در حال پیگیری است و امیدوار هستیم بتوانیم مطالبات آن‌ها را پاسخ دهیم.

وی با اشاره به مشکلات کارگاه خیام مبارکه گفت: مکانیسین‌ها می‌گویند که قیمت زمین‌ها را پرداخت کردیم و مسئولان باید وارد شوند تا سند این زمین ها انتقال پیدا کند و با این موضوع ما هم موفق هستیم و پس از چندین سال که گذشته است امیدواریم انتقال سند رسمی، به صنف مکانیسین ها انجام شود تا کار برای سایر صنوف راحت شود و گره از این قسمت باز شود. همچنین شهرهای دیزیچه و زیباشهر هم درگیر مسائل این کارگاه‌ها هستند که نیازمند هزینه زیاد است اما در نهایت باید کارگاه‌های خدماتی از داخل بافت شهر به این مناطق منتقل شوند.

دکتر صالحی با اشاره با مسائل آب در کشور گفت : آب جزو اموال عمومی به‌حساب می‌آید و این وظیفه حاکمیت بوده که باید طی سال های گذشته به این مسئله ورود می‌کرده و مسئله آب فلات مرکزی را حل می‌کرده است که متأسفانه در سال‌های اخیر انجام‌شده است. امروز قرار دادن مردم روبه‌روی‌هم اصلاً خوب نیست.

وی تأکید کرد : انتظار داریم که با ورود جدی دولت به موضوع انتقال آب از خلیج فارس ضمن استفاده از تجربه سایر کشورها بخش عمده مسئله آب صنایع و کشاورزی حل شود.

وی با اشاره به جریان خریدن دستگاه سی‌تی‌اسکن برای شهرستان گفت: ارز ۴۲۰۰ در اختیار هیئت‌امنای ارزی وزارت بهداشت قرار می‌گرفت که بتواند تجهیزات موردنیاز بیمارستان‌ها را وارد کند اما از چند ماه قبل که این ارز شامل بحث و چالش شد، فعلاً هیئت‌امنای ارزی هیچ خریدی انجام نمی‌دهد.

دکتر صالحی اضافه کرد: شهرستان دستگاه سی‌تی‌اسکن دارد اما با توجه به شیوع کرونا و استفاده بیش‌ازحد از آن، قطعات آن خراب می‌شود شهرستان نیازمند دستگاه جدید سی‌تی‌اسکن بود . مبلغ ۲ میلیارد تومان پرداخت کردیم تا دستگاه جدید بخریم اما با توجه زمزمه حذف ارز ۴۲۰۰، هیئت‌امنای ارزی دست نگه داشت تا وضعیت ارز ۴۲۰۰ مشخص شود؛ امروز قیمت یک دستگاه سی‌تی‌اسکن در بازار هفت و نیم میلیارد است که اگر ارز ۴۲۰۰ حذف شود، باید مابقی این مبلغ را تأمین کنیم و دستگاه جدید بخریم.

نماینده مردم شهرستان مبارکه در خصوص جلسه ورزشگاه آزادی گفت: زمین ورزشگاه آزادی ۶۰ هکتار است؛ ۳۰ سال قبل در شروع کار با شهرداری قراردادی بوده است و شهرداری متعهد می‌شود که در قبال لوله آب که از وسط این ورزشگاه عبور می‌کند بدون آب‌ بها به این مجموعه انشعاب آب بدهد، اما پس از تأسیس اداره آب و فاضلاب در شهرستان انها نیز تا سال ۹۵ همکاری می‌کند و به دلیل بدهی جریان آب را قطع می‌کند و نتیجه این شد که این ورزشگاه بزرگ امروز به مخروبه‌ای تبدیل شود.

وی افزود: با توجه اینکه این مجموعه برای احیا کامل نیازمند هزینه زیاد است، تأمین امنیت و احیای بخشی از آن در دستور کار قرار گرفت تا این مجموعه کم‌کم احیا شود؛ همچنین مدیرعامل باشگاه سپاهان پیشنهاد احیای ورزش‌های ساحلی در این مجموعه را داد.

دکتر صالحی با اشاره به کارگروه مهارت و اشتغال‌زایی شهرستان گفت: چهارمین جلسه‌این کارگروه در اواخر دوره مدیرعامل سابق فولاد مبارکه تشکیل شد که جلسه‌ای با مسئول خرید این مجموعه برگزار شد اما با توجه به تغییرات، فعالیت این کارگروه کاهش پیدا کرد و در اولین جلسه با مدیرعامل جدید بر سرمایه‌گذاری فولاد مبارکه برای استفاده از ظرفیت شهرستان تأکید کردم.

وی با بیان اینکه وضعیت اجاره‌بهای مسکن با توجه به رقابت‌های کاذب به‌شدت افزایش پیداکرده است، اظهار کرد: اولین جلسه در این زمینه را در شهرستان برگزار کردیم و مدتی بعد دولت بخشنامه‌ای صادر کرد که شهرستان‌ها به‌صورت بومی وارد شوند و جلوی افزایش قیمت‌ها گرفته شود که دومرتبه در شهرستان جلسه را تشکیل دادیم که نتایج خروجی تأکید بر اینکه بود که هر معامله‌ای باید در سامانه ثبت شود تا جلوی معاملات کاذب گرفته شود.

نماینده مبارکه اضافه کرد: احساس می‌شود که این جلسات باید دو ماه یک‌بار برگزار می شد و  دادستانی و دستگاه قضا باید با تخلفاتی که در این زمینه انجام می‌شود برخورد لازم انجام دهند. یکی از مصوبات این جلسات این بود که شهرداری‌ها باید وارد شوند و زمین‌های قابل آزادسازی و عرضه در سطح شهر بیشتر شود.

وی با اشاره به طرح ملی مسکن ، بیان کرد: ساخت ۲۲ هزار واحد ملی مسکن در مجلسی برنامه‌ریزی‌شده بود و با توجه به اینکه مردم شهرستان از شهر مجلسی استقبال نمی‌کنند ، این خانه های خالی باعث مهاجرپذیری بیشتر شهرستان می‌شود و تبعات فرهنگی متعددی ایجاد می‌کند لذا با ساخت این تعداد واحد مخالفت کردیم و اکنون به ساخت هشت هزار واحد کاهش پیدا کرد و مشکل ما این است که برای بافت مرکز شهرهای شهرستان چه‌کاری باید انجام دهیم.

دکتر صالحی با اشاره به آمار بیکاری در شهرستان مبارکه طی سال‌های اخیر، گفت: طبق آخرین آماری که در سال گذشته داریم آمار بیکاری از ۱۵ درصد به ۴/۹ درصد در ابتدای امسال رسید که اخیراً کارگاه‌ها و شرکت‌های مختلف شهرستان اشتغال‌هایی ایجادشده بود و طی آخرین گزارشی که رئیس اداره کار شهرستان مبارکه داد، این آمار مجدداً سه درصد کاهش‌یافته است .

نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یک مشکل دیگری که در خصوص اشتغال وجود دارد، بحث مهاجرت است که در بازه‌های زمانی مختلف مهاجرت‌هایی به این قصد انجام می‌شود ازنظر قوانین رسمی کشور ، افراد غیربومی که وارد منطقه ای می شوند بعد از۱۰ سال ، همان امتیازات بومی‌ها رادارند لذا ما به طور دائم با تقاضای کار مواجهیم و نمی توانیم بی کاری را در شهرستان به صفر برسانیم.

وی با اشاره به استخدام ۱۳۰ نفر از افراد بومی در مجتمع فولاد مبارکه، خاطرنشان کرد: این ۱۳۰ نفر را در دوره مدیرعامل قبلی فولاد مبارکه قبول کرد و گفتند در قالب تفاهم منطقه‌ای ما کار را انجام می‌دهیم تا زمانی که مدیرعامل قبلی بودند ۵۶ نفر آن‌ها استخدام شدند و بعدازآن انتقال داده شد به مدیرعامل جدید که من این موضوع را مطرح کردم به زیرمجموعه هم سپرد و ماهانه تعدادی را جذب می‌کند و گفت تاکنون ۱۰۲ نفر استخدام‌شده‌اند که با کسر حدود ۳۰ نفر که مستقیم جذب شده اند تاکنون حدود ۷۰ نفر از این ۱۳۰ نفر جذب شده اند و این روند همچنان ادامه دارد و همچنین از این پس ضریب بومی برای آزمون‌های استخدامی و قراردادی جدید فولاد مبارکه و دیگر صنایع شهرستان لحاظ می‌شود.

انتهای پیام/

 

ثبت دیدگاه