حدیث روز
صله رحم، خوش اخلاقى و خوش همسایگى، شهر‌ها را آباد و عمر‌ها را زیاد مى کند. پیامبر اکرم (ص)

دوشنبه, ۲۶ اردیبهشت , ۱۴۰۱ 15 شوال 1443 Monday, 16 May , 2022 ساعت ×
شهرستان مبارکه در بیشتر روزهای سال، بیشترین آلایندگی رادارد
20 دی 1400 - 10:15
شناسه : 6096
دکتر صالحی گفت: حدود ۴ یا ۵ سال پیش، کارشناسان محیط زیست که روی میزان آلایندگی مطالعه انجام دادند در گزارش خود اعلام کردند که شهرستان مبارکه در ۵۵ روز از سال هیچ وزش بادی ندارد و حداکثر آلایندگی در همین محل استقرار پیدا می‌کند و بعضی مواقع از سال، بادی وجود ندارد که آلاینده‌ها جا به جا شوند و آلایندگی در منطقه‌ای که صنعت واقع‌ شده است حداکثر بروز را دارد.
پ
پ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده به نقل از خبرگزاری فارس، تصویب بودجه یکی از مهمترین اقدامات مجلس در ماه‌های پایانی سال است که هرساله با ارائه دولت در صحن علنی مورد بررسی قرار می‌گیرد، حرف و حدیث‌ها درباره کمیت ارقام هر یک از بخش‌ها در بودجه یکی از چالش‌ برانگیزترین مباحث در هنگام تصویب لایحه بودجه سالیانه است.

دولت سیزدهم در حالی بودجه ۱۴۰۱ را به مجلس ارائه داد که بدهی‌های قبلی و پروژه‌های نیمه تمام یکی از پاشنه‌آشیل‌ها در تصویب بودجه خواهد بود، البته دولت معتقد است بودجه سال بعد به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده که با ناترازی عملیاتی مواجه نشود.

پروین صالحی نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی با حضور در دفتر خبرگزاری فارس به سوالات خبرنگاران فارس در خصوص بودجه ۱۴۰۱ پاسخ داد.

وی معتقد است در تصویب بودجه، نگاه نمایندگان باید به کسری بودجه باشد؛ همچنین با توجه به خزانه مقروضی که تحویل دولت فعلی داده شده است، باید محدودیت‌های دولت را در ارتباط با منابع در نظر گرفت.

آنچه در ادامه می‌خوانید گفت‌و‌گوی تفصیلی خبرنگاران فارس با پروین صالحی، نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی است.

فارس: ارزیابی شما از بودجه دولت برای سال آتی چیست؟

صالحی: برای بودجه‌ریزی هرسال مهم این است که بودجه باید واقعی باشد چرا که بودجه، در نظر گرفتن منابع محدودی است که باید با آن‌ها نیازهای نامحدودی را پاسخ دهیم و همه ارگان‌ها انتظارات و مطالباتی دارند. دولت باید با منابع محدود خود پاسخگوی این نیازها باشد و بتواند بودجه را درست اولویت‌بندی کند که هم در پیشنهاد آن و هم مجلس بودجه‌ای واقعی را تصویب کنند که قابلیت اجرا داشته باشد تا مثل سال‌های گذشته دچار کسری بودجه نشویم و اگر بودجه از ابتدا واقعی تنظیم شود و ارگان‌ها و دستگاه‌ها با این دید وارد شوند در طی سال موفقیت بیشتری داریم.

**دولت یک خزانه مقروض تحویل گرفته است

 در بودجه امسال دولت، با توجه به منابع و موجودی قابل پیش‌بینی برای بعضی قسمت‌ها محدودیت‌هایی ایجاد و تلاش کردند مجاری و محل‌های مصرف بودجه را در هم ادغام کنند و منابع را به قسمت‌های ادغام‌شده تخصیص دهند که قابل نظارت باشد و در کنار این مسائل برخی نهاها از کاهش بودجه خود گلایه دارند ولی در همه این رسیدگی‌ها میزان توانایی دولت و منابع آن باید لحاظ شود.در این دوره که دولت نوپا است و یک خزانه مقروضی را تحویل گرفته که بابت فروش اوراق بهادار در سنوات گذشته با سررسید پرداخت این اوراق مواجه شده است باید با دولت همراهی داشته باشیم.

فارس:یکی از مهمترین نگرانی‌ها در بحث تصویب بودجه حاکم شدن مطالبات محلی به جای منافع ملی است، چگونه این موضوع را مدیریت می‌کنید؟

صالحی مبارکه: هر شهرستان و استان بنا به آنچه که پرداختی دارد، مسائل و عوارضی را تحمل می‌کند و از آن سمت در پرداخت هم باید به آن توجه کنند، به عنوان مثال شهرستان مبارکه، شهرستانی صنعتی است و پرداختی که شهرستان دارد پرداخت درشت و قابل قبولی است ولی به زیرساخت‌های منطقه که نگاه می‌کنیم، این زیرساخت‌ها از همه ابعاد تقویت نشده است. درنهایت در بودجه، نظم اجتماعی تأثیرگذار است و این مطالبات از ما نمایندگان است که چرا شهرستانی همچون مبارکه که صنعتی است و پرداخت‌های آن‌هم خوب و منظم بوده به شرایط زیرساختی آن توجه نشده است.

فارس: یکی از مباحث مورد توجه در تصویب بودجه موضوع ارز ۴۲۰۰ است، آیا به تصمیمی رسیده‌اید؟

صالحی مبارکه: ارز ۴۲۰۰ آن‌چنان‌که باید در کانال صحیح استفاده نشد و این به خاطر سوء نظارت و سوءاستفاده باندهای مافیایی بوده و من فکر می‌کنم کشور به اهداف درستی که از این ارز ۴۲۰۰ داشته، نرسیده و الان این بحث مطرح است که محدود شود که باید در این زمینه تصمیم‌گیری شود.

دولت جدید باید تلاش کند که گردنه‌های اقتصادی را از دست دلال‌ها خارج و نبض اقتصادی بازار را به‌صورت کامل در دست بگیرد تا مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم در قسمت‌های مختلف حل شود و یکی از اهداف اصلی دولت جدید این است که با تشکیل ستاد تنظیم بازار و ستاد اقتصادی،هرچه زودتر تسلط لازم بر همه جوانب را پیدا کند.

فارس:همان‌طور که می‌دانید تردد وسایل نقلیه سنگین در جاده مبارکه به اصفهان و بالعکس افزایش یافته که این جاده تحمل این حجم از ترافیک را ندارد، آیا در بودجه سال آینده برای ۳ بانده شدن این جاده ردیف اعتباری قرارگرفته است؟

صالحی مبارکه: برای مسیر مبارکه – پلیس‌راه از همان ابتدای دوره مجلس شورای اسلامی، پیگیری‌هایی انجام شد که با توجه به ترافیک و رفت‌وآمدی که وجود دارد این محور پاسخگوی نیاز ترافیکی ما نیست، از سوی راهداری توجه ویژه‌ای به این قسمت می‌شود، به‌‌عنوان مثال بعضی از قسمت‌های محور مبارکه-اصفهان به حالت ۶ خطه درآمده است که فعلاً شامل کل مسیر نیست.

در آخرین صحبت‌هایی که شد، راهداری در حال تلاش برای تأمین اعتبار لازم این محور بوده و به دلیل اینکه هنوز مناقصه‌ای برگزار نشده است کار به تاخیر افتاده ولی این محور جزو برنامه‌های قطعی راهداری است که مسیر مبارکه به اصفهان به‌زودی به یک مسیر ۶ خطه تبدیل شود.

**حسن‌آباد تنگ بیدکان یکی از بزرگ‌ترین بخش‌های ریلی کشور است

فارس: با توجه به عبور خط قطار تهران- شیراز از مبارکه آیا برنامه‌ای برای ساخت ایستگاه قطار در شهرستان مبارکه با وجود حمل و نقل ریلی در روستای حسن‌آباد تنگ بیدکان، وجود دارد؟

صالحی مبارکه: صحبت‌هایی وجود داشت از اینکه قرار است ایستگاه قطار مسافربری بین خط راه‌آهنی که از سمت چهارمحال و بختیاری به شهرستان مبارکه وارد می‌شود ایجاد گردد؛ حسن‌آباد تنگ بیدکان یکی از بزرگ‌ترین بخش‌های ریلی کشور است و با توجه به زیرساخت‌های لازم برای ایجاد این ایستگاه، برنامه‌ریزی‌هایی انجام‌شده است.

در یک‌ قسمتی از جنوب شهر دیزیچه خط راه‌آهنی وجود دارد که از سال‌ها پیش راه‌آهن از آنجا عبور می‌کند و فاصله آکس ریل‌ آهن این خط با خانه‌های مردم چیزی کمتر از ۱۷ متر است و مردم نسبت به فاصله کوتاه این خط، دود قطار، سر و صدایی که ایجاد می‌کند و مهم تر از آن آسیبی که به خانه های آن‌ها وارد شده اعتراض داشتند.

** برای نیروهای بومی سهمیه استخدامی در نظر گرفته می‌شود

فارس: ماجرای ۱۳۰ نفر از جوانان مبارکه که قرار بود در فولاد مبارکه استخدام شوند و گلایه‌هایی داشتند چه بود؟

صالحی مبارکه: این جوانان کسانی بودند که در سال ۹۸ امتحان دادند و نمره کتبی قابل‌قبول ورودی را دارند، ولی در آن زمان در مصاحبه یا در مراحل دیگر شرایط قبول شدن را احراز نکردند؛ سازمان استخدامی کشور برای استخدام نیروی بومی هر منطقه ضریب ۱/۴ مقرر کرده است و بیشتر کارخانجات و ادارات کشور از این بحث پیروی می‌کنند.

نیروی بومی به این شکل تعریف‌شده است که فرد موردنظر محل تولد و کد ملی‌ آن منطقه را داشته باشد یا اینکه تحصیلات ابتدایی و متوسطه و مدرک ابتدایی را در آن منطقه گرفته باشد یا اینکه فردی که مهاجرت کرده است حداقل سابقه ۱۰ سال سکونت داشته باشد؛ با این اوصاف حتی در امتحاناتی که در فولاد خراسان و فولاد نیشابور برگزار می‌شود این‌گونه بوده است که تمام اپراتورها از خود نیشابور و نیروهای کارشناسی از خود استان خراسان انتخاب شده‌است.

 دیگر مناطق هم به نیروهای بومی خود ضریب می‌دهند، به همین دلیل خواسته ما هم همین بوده و حرکتی که در کل کشور است، پیروی همین مسأله است که اگر جایی صنعت و تهدیدی ایجاد می‌شود فرصت آن‌ هم ایجاد شود که هماهنگی بین صنایع و مناطق حریم شکل بگیرد.

**عوارض آلایندگی صنایع به شهرستان به درستی پرداخت نمی‌شود

فارس: آیا عوارض آلایندگی فولاد مبارکه و دیگر صنایع در شهرستان وجود دارد؟ آیا این عوارض پرداخت می‌شوند؟

صالحی مبارکه: عوارض آلایندگی آن‌چنان‌که باید به شهرستان پرداخت نمی‌شود و فعلاً نوع پرداخت عوارض‌، مالیات و ارزش‌افزوده و به‌ صورت استانی پرداخت می‌شود و استان هم معیار جمعیت را وارد این داستان کرد و اکنون به این‌گونه شده که به شهرستان‌هایی که فاصله زیادی دارند و جمعیت بیشتری دارند مالیات بیشتری می‌دهند و به‌ نوعی شرایط منطقه ما را دچار مشکل کرده است.

حمل‌ و نقل شهرستان مبارکه به دلیل استقرار صنایع مختلف به‌اندازه ۳ استان سنگین بوده و روکش آسفالتی که برای جاده‌ها وجود دارد عمر آن‌ها بیشتر از یک سال نیست و این‌ها جزو پروسه‌های زیرساختی در شهرستان است که همه باید به آن توجه کنند و ماهم در مجلس شورای اسلامی سعی می‌کنیم شهرستان در این جهت‌ها آن‌چنان‌که حق دارد دیده شود.

**در بیشتر روزهای سال، بیشترین آلایندگی را شهرستان مبارکه دارد

حدود ۴ یا ۵ سال پیش، کارشناسان محیط زیست که روی میزان آلایندگی مطالعه انجام دادند در گزارش خود اعلام کردند که شهرستان مبارکه در ۵۵ روز از سال هیچ وزش بادی ندارد و حداکثر آلایندگی در همین محل استقرار پیدا می‌کند و بعضی مواقع از سال، بادی وجود ندارد که آلاینده‌ها جا به جا شوند و آلایندگی در منطقه‌ای که صنعت واقع‌ شده است حداکثر بروز را دارد.

البته صنعت فولاد مبارکه در قسمت آلایندگی هزینه‌های بسیار سنگینی کرده است و از طریق فیلترهای جدید، گسترش فضای سبز و پساب فاضلابی که در صنعت انجام می‌دهد، توانسته از آلایندگی خود بکاهد ولی بازهم ما انتظار داریم که صنعت فولاد مبارکه باز ام در حوزه کاهش آلایندگی کار کنند تا باقی‌مانده آلایندگی‌ها هم از بین برود.

**دولت باید جاذبه‌هایی در شهرستان‌های دور از مرکز برای پزشکان فراهم کند

فارس: یکی از مهمترین مطالبات مردم به ویژه در مناطق کم برخوردار موضوع بهداشت و درمان به ویژه وجود پزشک است، چه اقدامی انجام شده است؟

صالحی: بعد از موضوع کرونا، مسأله اساسی کشور مسأله کمبود پزشک است، مخصوصا در مناطق محروم کشور و ما هم از نظر تعداد پزشک و هم از نظر توزیع پزشک مشکلات فراوانی داریم که با شرایطی که پیش‌آمده است و تفاوت شرایط زندگی در مرکز استان و شهرهای دورافتاده‌تر بیشتر کادر پزشکی ترجیح می‌دهند در مرکز استان باشند و دولت فعلی باید جاذبه‌هایی در شهرستان‌های دور از مرکز و مناطق مرزی و محروم ایجاد کند که نیروهای تخصصی برای رفتن به آن قسمت‌ها تمایل بیشتری داشته باشند.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه