حدیث روز
صله رحم، خوش اخلاقى و خوش همسایگى، شهر‌ها را آباد و عمر‌ها را زیاد مى کند. پیامبر اکرم (ص)

پنج شنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۰ 15 ذو القعدة 1442 Thursday, 24 June , 2021 ساعت ×
دومین نشست خبری دکتر صالحی با اصحاب رسانه برگزار شد
27 مهر 1399 - 10:04
شناسه : 732

پروین صالحی نماینده شهرستان مبارکه دومین نشست خبری خود از زمان آغاز به کار مجلس را برگزار کرد . وی در این نشست که با حضور خبرنگاران و اهالی رسانه شهرستان مبارکه و برخی خبرگزاری های استان برگزار شد با بیان اینکه چهار ماه است که از عمر مجلس یازدهم می‌گذرد و دو ماه اول […]

نویسنده : محمدرضا باقری
پ
پ

پروین صالحی نماینده شهرستان مبارکه دومین نشست خبری خود از زمان آغاز به کار مجلس را برگزار کرد . وی در این نشست که با حضور خبرنگاران و اهالی رسانه شهرستان مبارکه و برخی خبرگزاری های استان برگزار شد با بیان اینکه چهار ماه است که از عمر مجلس یازدهم می‌گذرد و دو ماه اول هر مجلس به تشکیل کمیسیون‌ها سپری می‌شود، اظهار کرد: اکنون شاکله مجلس شورای اسلامی شکل‌گرفته و مسئولیت‌ها مشخص است و مسائل و مشکلات زیادی کشور با آن مواجه است؛ سه بحث تحریم‌ها، مدیریت و ویروس کرونا اقتصاد ایران را تحت تأثیر گذاشته است.

نماینده مردم شهرستان مبارکه در مجلس شورای اسلامی گفت: به گفته دشمنان تحریم‌ها تنها ۳۰ درصد بر اقتصاد ایران تأثیر می‌گذارد، ضعف مدیریتی که مردم را نگران می‌کند و قسمت عظیمی از مشکلات تحت تأثیر این جریان است؛ مسئله سوم ویروس کرونا است که بر روی اقتصاد جهان تأثیرات بسیار زیادی را گذاشته است.

وی افزود: با غم‌نامه خوانی موافق نیستم، تک‌تک ما مشکلات را لمس می‌کنیم؛ باید برای رفع این مشکلات باید بتوانیم راه حلی ارائه دهیم.

صالحی در خصوص وضعیت کرونا در مبارکه، خاطرنشان کرد: وضعیت شهرستان مبارکه نسبت به شهرستان‌های دیگر استان خوب است و شرایط ما حاد نیست اما این به معنای این نیست که می‌توانیم پروتکل‌ها را کمتر رعایت کنیم.

وی با بیان اینکه انتقاد به وضعیت مدیریتی شهرستان در خصوص کنترل بیماری کرونا وارد است، تصریح کرد: سیستم درمانی نمی‌تواند محدودیت اعمال کند، وظیفه سیستم درمانی این است که مسائل بهداشتی را عرضه کند.

نماینده مبارکه در مجلس اضافه کرد: ادارات باید دورکاری را در برنامه‌های خود قرار دهند؛ باید تجمع و سفرها تعطیل شوند که متأسفانه برای مسافرت‌ها به شهرهای قرمز محدودیتی اعمال نشده و تاکنون به‌خوبی رعایت نشده است.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص جاده مجلسی – بروجن با توضیح اینکه این جاده یکی از نگرانی‌های من از قبل دوران نمایندگی است، ادامه داد: وضعیت جاده‌ها در هر شهرستانی از عوامل توسعه آن است؛ باوجوداینکه دو سال از کلنگ‌زنی این پروژه می‌گذرد یکی از مشکلاتی که این محور داشته آزادسازی آن است که مالکین همکاری لازم را نداشتند اما نزدیک به چهار ماه قبل آزادی سازی مسیر تقریباً تمام شده است و در اختیار پیمانکار قرار گرفته است.

 فولاد مبارکه برای ما تهدید و فرصت است

وی با توضیح اینکه فولاد مبارکه برای ما تهدید و فرصت است، اظهار کرد: فرصت آن تند شدن سرعت پروژه‌های عمرانی است اما هر صنعتی عوارض و مشکلات خود را دارد؛ صنعت فولاد از زمانی که در شهرستان مستقر شده نام مبارکه را در سطح کشور و جهان گسترده است و تمام تلاش ما این است که این شهر از نظر مسائل عمرانی، فضای سبز، جاده شهری و دیگر موارد در خورد هم‌جواری با آیین صنعت جهانی باشد.

نماینده مبارکه در مجلس در خصوص تحقیق و تفحص از فولاد که اخیراً مطرح ، گفت: نواقصی را که می‌بینم نباید سکوت کنیم، من به‌عنوان نماینده شهرستان و مسئولیت‌هایی که مدتی در بهداشت و درمان داشتم، می‌توانم با عینک بهتری مسائل را ببینم؛ اینکه حرکتی بیرون از شهرستان بخواهد کلید بخورد صحیح نیست؛ باتوجه‌به اینکه حق شهرستان را در پیگیری مسائل مختلف محفوظ می‌دانم اما در شرایطی که صنایع تحریم است صلاح نمی ببینم که کسی بخواهد وارد این مقوله‌ها شود.

وی تصریح کرد: از مسیرهای قانونی باتوجه‌به مسائلی که تشخیص دادم کار را پیگیری می‌کنم اما گاهی اوقات سروصدا است و پشت این مسائل بحث‌های دیگری مخفی شده است؛ ما در مسیر شفاف از کانال‌های قانونی اگر نواقصی باشد پیگیری می‌کنیم.

صالحی تأکید کرد: باتوجه‌به تحریم‌های ظالمانه باید تحلیل و ارزیابی‌هایی که می‌کنیم منصفانه و در این شرایطی که نفت تحریم‌های شدید دارد و کمک به صنایع بزرگ کمک به کشور محسوب می‌شود باید حرکات سنجیده‌ای انجام شود؛ قبل از اثبات هر چیزی نباید در جامعه راجع‌به آن صحبت کنیم زیرا جامعه از این نحو بیان مشکلات آسیب‌های زیادی دیده است.

حدود یک‌سوم پرسنل فولاد مبارکه از شهرستان مبارکه است

وی در پاسخ به سؤالی پیرامون اینکه بومی پذیری فولاد مبارکه تاکنون به چه نتیجه‌ای رسیده است، گفت: بومی پذیری مجتمع فولاد مبارکه حق طبیعی مردم شهرستان است، مسئولان فولاد مبارکه اعلام می‌کنند که تعداد قابل‌توجهی از کارکنان این مجتمع بومی هستند، آماری که ما گرفتیم کمی بیش از ۳۰ درصد پرسنل آن از شهرستان مبارکه هستند که جای افزایش دارد؛ متأسفانه در آزمون اخیر استخدامی که از تابستان سال قبل آگهی استخدام آن اعلام شده بود، بومی پذیری را لحاظ نکرده و شرایط پذیرش عمومی بود.

نماینده شهرستان مبارکه در مجلس با بیان اینکه شاید اگر در شرایط اولیه کمی دقت می‌شد در حال حاضر دست بازتری داشتیم، تصریح کرد: بااین‌حال تأکید بر بومی پذیری را در دستور کار خود قرار دادیم و قرار شد که پس از تکمیل مراحل استخدامی لیست آن را در اختیار ما قرار دهند؛ بحث پیمانکاری شرکت‌های مجتمع فولاد مبارکه هم بحث مهمی است که با در این زمینه هم با مسئولان فولاد مبارکه صحبت شده که قولی در این زمینه داده شده است.

آمار بیکاری در شهرستان مبارکه ۱۵٫۶ درصد است

وی تأکید کرد: آمار بیکاری در شهرستان مبارکه ۱۵٫۶ درصد است که باتوجه‌به تعداد صنایع این آمار برای شهرستان برازنده نیست.

صالحی در خصوص ایجاد صنایع تبدیلی فولادی در شهرستان مبارکه، خاطرنشان کرد: صنایع تبدیلی یکی از نیازهای اساسی شهرستان مبارکه است، محصول نهایی فولاد مبارکه که ورق‌های فولادی است با هزینه‌های بالای حمل‌ونقل به شهرها و استان‌های دیگر می‌رود، یکی از اولین نیازهای ما توسعه صنایع تبدیلی است؛ مشکلی که ما اکنون در شهرستان داریم این است که به دلیل تعداد بالای واحدهای صنعتی کوچک و بزرگ که ۵۱۴ عدد هستند، گرفتار قانون منع ایجاد صنایع در شعاع ۵۰ کیلومتری شهر اصفهان هستیم.

ایجاد پارک لجستیک و شهرک صنایع تبدیلی برای رفع بحران بیکاری در مبارکه

وی اضافه کرد: با کارشناسان در مورد احداث شهرک صنایع تبدیلی صحبت کردیم و بحثی داریم که شهرستان مبارکه به شاهرگ‌های حیاتی کشور دسترسی پیدا کند، لذا طرح پارک لجستیک در نظر گرفته شده است که تحولی در بخش حمل‌ونقل خواهد بود؛ امیدوار هستیم که بتوانیم هم شالوده صنایع تبدیلی و هم پارک لجستیک را در این دوره بزنیم که زمینه اشتغال خوبی در شهرستان ایجاد شود که جلسات اولیه آن تشکیل شده و اختلاف در جانمایی آن بین دو نقطه وجود دارد که با انتخاب محل آن، وارد قسمت‌های اجرایی آن می‌شویم.

مشکل کشور ما در خصوص آب نحوه توزیع است

وی در خصوص وضعیت آب استان اصفهان، خاطرنشان کرد: مسئله آب مخصوص اصفهان نیست و بحث آب در حوزه فلات مرکزی ایران است؛ بنا براعتراف کارشناسان آب، مشکل اصلی کشور ما مسئله توزیع آب است؛ طبق صحبت‌ها مسئولان تنها در استان خوزستان سه هزار میلیارد متر معکب آب سالانه وارد خلیج‌فارس می‌شود و این در حالی است که کمبود سالانه آب استان اصفهان ۷۰۰ میلیون مترمکعب است.

صالحی افزود: اگر مردم استان‌های مختلف توجیه شوند و توضیحات کامل به آن‌ها داده شود و کارشناسان آب شبکه توزیع آب را تنظیم کنند نباید این مواجه‌های اجتماعی را در کشور داشته باشیم؛ به دلیل اینکه خیلی از مردم توجیه نیستند برخی از استان‌ها که شرایط آبی بهتری از اصفهان دارند صحبتشان این است که باید آب را حفظ کنیم اما مسئله هدر رفت آب در یک طرف و بحران آب در اصفهان از طرف دیگر است.

نماینده مردم مبارکه اضافه کرد: طرح‌های آب‌رسان خوبی در سطح استان و بین استانی داریم اما مقداری مسائل اجتماعی با مسائل سیاسی آغشته شده و این سیاسی شدن مسائل و ایجاد موج‌های بی‌جهت در مسیر تکمیل این طرح‌های آب‌رسان نقش ترمز را ایفا می‌کنند.

نیاز به مدیران بومی و شایسته داریم

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص مدیران بخش‌های مختلف شهرستان گفت: تأکید ما در جایگزینی برخی مدیران بومی گرایی است ولی بومی که صفات شایستگی، تدین و پاک‌دستی را دارا باشد. شهرستان ما باید به خودباوری در خصوص مدیران بومی برسد و باید به این افراد هم فرصت داده شود تا ضمن کسب تجربه به سرمایه‌ای برای شهرستان تبدیل شوند.

ثبت دیدگاه