حدیث روز
صله رحم، خوش اخلاقى و خوش همسایگى، شهر‌ها را آباد و عمر‌ها را زیاد مى کند. پیامبر اکرم (ص)

یکشنبه, ۶ خرداد , ۱۴۰۳ 19 ذو القعدة 1445 Sunday, 26 May , 2024 ساعت ×
کمبود و افزایش قیمت دارو در روزهای اخیر مشکلات زیادی برای مردم ایجاد کرده است
04 اردیبهشت 1402 - 21:49
شناسه : 9070
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: عضو کمیسیون بهداشت گفت: کمبود و افزایش قیمت دارو در روزهای اخیر مشکلاتی زیادی را در حوزه بهداشت و درمان برای مردم ایجاد کرده است و بر اساس گزارش روزهای اخیر سازمان غذا و دارو و برغم افزایش تولید بعضی از داروهای داخلی و با وجود اینکه جمعیت کشور هم چندان اضافه نشده است، بازهم در برخی از داروهای داخلی با کمبود مواجهیم.
پ
پ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده شهرستان مبارکه و به نقل از خبرگزاری ایرنا، دکتر صالحی، روز دوشنبه در بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) مرکز اصفهان گفت: همگام با سایر مسوولان ذیربط و با وفاق با یکدیگر باید زنجیره‌های قاچاق بطور کامل شکسته شود تا توزیع مُنصفانه و بهتر دارو انجام شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: تاکنون نشست‌های زیادی توسط کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با مسوولان غذا و دارو، مسوولان امنیتی و سازمان تامین اجتماعی که همه به نوعی در روند داروی کشور دخیل هستند، برگزار و تصمیماتی هم در این زمینه گرفته شده است که کافی نیست.

وی ادامه داد: کمبود و افزایش قیمت دارو در روزهای اخیر مشکلاتی زیادی را در حوزه بهداشت و درمان برای مسوولان و مردم ایجاد کرده است و بر اساس گزارش روزهای اخیر سازمان غذا و دارو و برغم افزایش تولید بعضی از داروهای داخلی و با وجود اینکه جمعیت کشور هم چندان اضافه نشده است، بازهم در برخی از داروهای داخلی با کمبود مواجهیم.

دکتر صالحی خاطرنشان کرد: وجود این مسائل ذهن انسان را به سمت احتکار و قاچاق دارو هدایت می‌کند که مسوولان امنیتی و سایر اجزای حاکمیتی از جمله سازمان غذا و دارو و کل مجموعه وزارت بهداشت و درمان باید با حمایت دیگر بخش‌ها، این مسائل را پیگیری و حل کنند.

وی یادآور شد: سازمان غذا و دارو یکی از حلقه‌های اصلی تدوین سیاست‌های دارویی کشور است اما نباید به آن بسنده کنیم.

نماینده مبارکه گفت: البته امروز وضعیت توزیع دارو در کشور بهتر شده که این امر بدلیل واردات داروهای خارجی است که نوعی مُسکن محسوب می‌شود.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس تاکید کرد: اگر بخواهیم بصورت زیرساختی عمل کنیم باید در کنار تولید بیشتر، زنجیره‌ احتکار و قاچاق دارو را نیز بطور کامل کنترل و ریشه‌کن کنیم.

وی با اشاره به اینکه اصفهان را نباید جدای از بدنه کشور در نظر بگیریم، افزود: در گذشته مشکلاتی برای تامین داروی بعضی بیماران از جمله بیماران خاص و بیماران پروانه‌ای وجود داشت که در زمان حاضر از طریق عقد قرارداد با شرکت‌های خاص، برخی امکانات و پانسمان‌های خاص توسط آنها وارد شده و با ایجاد انگیزه در بعضی از شرکت‌ها برای افزایش تولیدات داخلی، مسائل و مشکلات کاهش پیدا کرده است.

نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه راهکار اصلی حل مشکل، توجه به تولید داخلی است، خاطرنشان کرد: هرچند تحریم‌ها برای هیچ کشوری مطلوب نیست اما یکی از مزایای جنبی این پدیده در کشور ما این است که در پرتو آن خلاقیت نیروهای داخلی به منصه ظهور رسیده و امروز نیز همه ایرانی‌ها، این موضوع را بخوبی درک کرده‌اند.

دکتر صالحی در عین حال ابراز امیدواری کرد که با تکیه بر توان شرکت‌های داخلی و واردات دارو از کشورهایی که رابطه خوبی با ما دارند، هرچه سریعتر مشکلات مُبتلابه عرصه بهداشت و درمان کشور برطرف شود.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی در کنترل و مهار کرونا با اجرای طرح شهید سلیمانی و با همیاری مردم و آگاهی بخشی و حساس سازی شهروندان، عملکرد خوبی از خود به نمایش گذاشت.

این نماینده مجلس اضافه کرد: مرگ و میر کرونا در بعضی از کشورهای اروپایی و آمریکا بسیار زیاد بود اما ایران برغم اینکه در۴۰ سال گذشته در حالت تحریم‌های مختلف قرار داشته، به اعتراف سازمان بهداشت جهانی از جایگاه خوبی در کنترل کرونا، ساخت واکسن و کمک به سایر کشورها برخوردار بوده است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به نقش خوب خبرگزاری رسمی کشور در نظام اطلاع رسانی داخلی و خارجی گفت: خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) دید و نگرش مُنصفانه و عادلانه‌ای به جریان‌های مختلف و رویدادهای مختلف و نظام اطلاع‌رسانی کشور دارد.

دکتر صالحی تصریح کرد: هرچند امروز مشکلاتی از جانب دشمنان خارجی و پیاده نظام داخلی برای کشورمان ایجاد شده اما در عرصه نظم نوین جهانی که بسرعت در حال شکل گیری است، کشورهای مقابل ایران به ضعف خواهند گرایید و پیام جمهوری اسلامی در آینده نزدیک، روشن‌تر و شفاف‌تر به گوش جهانیان خواهد رسید.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه