حدیث روز
صله رحم، خوش اخلاقى و خوش همسایگى، شهر‌ها را آباد و عمر‌ها را زیاد مى کند. پیامبر اکرم (ص)

یکشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۳ 17 ذو الحجة 1445 Sunday, 23 June , 2024 ساعت ×
سوال سی‌وپنجم: مجلس چه اقداماتی را در اغتشاشات ۱۴۰۱ انجام داد؟
03 دی 1402 - 9:30
شناسه : 10581
پاسخ به ۴۰ سوال از عملکرد مجلس شورای اسلامی به شما حق می‌دهیم که تصور کنید مجلس هیچ اقدامی برای زندگی شما و دیگر مردم نکرده است. به شما حق می‌دهیم که بگویید اثرات قوانین مجلس کجای زندگی ماست. در پاسخ به این ۴۰ سوال بنا نداریم بگوییم ما خیلی عالی بودیم و همه کار کردیم؛ اما تلاش می‌کنیم به مهم‌ترین، پرتکرارترین و صریح‌ترین پرسش‌هایی که دربارۀ مجلس یازدهم مطرح می‌شود، خیلی صریح پاسخ دهیم.
پ
پ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده شهرستان مبارکه، از نخستین روزهای شروع اغتشاشات سال ۱۴۰۱ در کشور، مجلس در سطوح مختلف به ایفای نقش خود پرداخت، ازجمله موضع‌گیری صریح و شفاف رئیس مجلس، که عصبانیت جریان رسانه‌ای برانداز نشان از نقش مؤثر آن اظهارات داشت، و البته تشکیل بیش از ۲۰ جلسۀ کارشناسی در کمیسیون‌های تخصصی مجلس به‌ویژه کمیسیون‌های فرهنگی، شوراها و امور داخلی، و نیز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، با حضور مقامات و مسئولان حوزه‌های مختلف.

از نخستین روزهای شروع این اتفاقات در تابستان ۱۴۰۱، رئیس مجلس شورای اسلامی این جنگ ترکیبی را با ارائۀ تحلیلی دربارۀ نقش دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی دشمنان برای ایجاد اغتشاش و آشوب تبیین کرد.
آنچه ارائه می‌شود نوار زمان (Timeline) این اقدامات است. این اقدامات پس از آن سه ماه پرتلاطم با تشکیل جلسات مستمر با کارشناسان و متخصصان دربارۀ برخی موضوعات مرتبط همچون فرایندهای تبلیغ و ترویج عفاف و حجاب ادامه یافت و در همکاری با دولت به لایحۀ حجاب جدید منجر شد.

 

۲۵/۶/۱۴۰۱: مأموریت رئیس مجلس به کمیسیون امور داخلی کشور برای رسیدگی به اتفاق تلخ رخ‌داده برای مهسا امینی.
۲۷/۶/۱۴۰۱: آغاز به کار کمیته ویژه بررسی موضوع «مهسا امینی» با دستور رئیس مجلس.
۲۹/۶/۱۴۰۱: نطق رئیس مجلس در صحن علنی دربارۀ اصلاح فرایند گشت ارشاد: «کمیسیون امور داخلی فرایندها و شیوۀ اجرا در گشت‌های امنیت اخلاقی توسط فرماندهی کل انتظامی را بررسی کند تا برای رفع ‌شدن اشکالات در چگونگی اجرای آن اقدام شود.»
۱۰/۷/۱۴۰۱: نطق رئیس مجلس در صحن علنی دربارۀ مأموریت کمیسیون فرهنگی برای کوتاهی دستگاه ها: کمیسیون های تخصصی مجلس گزارشی از عملکرد دستگاه های فرهنگی به عنوان پاسخگویان ردیف اول تهیه کنند و آن را به صحن مجلس و ارائه کنند. خارج نشینانی که هیچ تعلق مادی و معنوی به ایران عزیزمان ندارند، با خوشحالی برای خانم امینی اشک تمساح ریختند. باید ساختارها و شیوه های اجرای گشت امنیت اخلاقی را به گونه ای اصلاح کنیم تا این قبیل اتفاقات دوباره تکرار نشود.
۳/۸/۱۴۰۱: حضور رئیس مجلس در منزل شهید پوریا احمدی، از شهدای امنیت، و عیادت از حجت‌الاسلام محمدعلی کارخانه، از مجروحان درگیری با اراذل و اوباش
۴/۸/۱۴۰۱: محکومیت حملۀ تروریستی به زائران حرم شاه‌چراغ (ع): «این فاجعۀ دلخراش اتمام حجتی است با همۀ کسانی که، در هفته‌های گذشته، با ایجاد ناآرامی زمینه را برای توطئه‌های دشمن فراهم کردند.»
۸/۸/۱۴۰۱: نطق رئیس مجلس در صحن علنی دربارۀ حادثۀ تروریستی در حرم شاه‌چراغ (ع): «جنایت در شیراز با همه اتمام حجت کرد که دشمن اراده کرده امنیت کشور را برهم بزند. هوشمندی مردم در همراهی ‌نکردن با اغتشاشات نباید بهانه‌ای شود برای پرهیز از تغییر رویه‌ها.»
۹/۸/۱۴۰۱: جلسۀ سه‌ساعتۀ رئیس مجلس برای گفت‌وگو با دانش‌آموزان دهه‌هشتادی و شنیدن صحبت‌های آن‌ها
۱۰/۸/۱۴۰۱: دیدار محمدباقر قالیباف با خانوادۀ شهید فریدالدین معصومی از شهدای حادثۀ تروریستی شاه‌چراغ
۱۵/۸/۱۴۰۱: نطق رئیس مجلس در صحن علنی: «حوادث اخیر بار دیگر نشان داد که گردانندگان اصلی اغتشاشات یعنی سیا، موساد و گروهک‌های پیرو آن‌ها، دنبال به‌نتیجه‌رسیدن مطالبات معترضان نیستند، بلکه با تبدیل اعتراض به اغتشاش و جنایت، داعش‌سازی نوین را در دستور کار خود قرار داده‌اند. نیروهای حافظ امنیت فقط مجهز به سلاح‌های ویژۀ مبارزه با اغتشاشات هستند و جان خود را در مقابل این جنایتکاران سپر می‌کنند، اما از سلاح گرم استفاده نمی‌کنند تا مردم در این میان آسیبی نبینند.»
۲۸/۸/۱۴۰۱: دیدار با خانوادۀ شهید مدافع امنیت روح‌الله عجمیان در استان البرز
۲۸/۸/۱۴۰۱: حضور شبانۀ رئیس مجلس در جمع بسیجیان حافظ امنیت و عرض خداقوت به آنان
۶/۹/۱۴۰۲: مجلس شورای اسلامی، میزبان و قدردان خانوادۀ شهدای مدافع امنیت
۱۸/۹/۱۴۰۱: زیارت محمدباقر قالیباف از مزار مطهر شهدای مظلوم حادثۀ تروریستی در حرم مطهر شاه‌چراغ: از ترورهای روزهای اول انقلاب به‌دست منافقین ارحابی تا دوران دفاع مقدس تا شکل‌گیری داعش و تا همین حادثۀ تروریستی در حرم شاه‌چراغ سلسله‌ای به‌هم‌پیوسته‌ بود و نمودی کامل از خروج از انسانیت و نماد وحشی‌گری آمریکا و رژیم صهیونیستی است. آن‌ها چه با تحریم اقتصادی و چه با این ترورهای کور می‌خواهند با ایران قوی و قدرتمند مقابله کنند.

 

می توانید پاسخ به ۳۹ سوال دیگر را اینجا بخوانید.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه